Biamp Impera Echo Plus 8DKW remote control IR Wireless Special Press buttons
Beskrivelse
Beskrivelse
The Impera Echo Plus control pad is a compact, customizable, wall-mounted AV control pad that includes LAN-based control. It provides a simple and intuitive interface for presentation spaces, learning environments, and conference rooms, and can support a wide range of equipment.
The Echo Plus can be quickly configured within Biamp Project Designer software, making it easy to change the system as the needs of the room change over time for a flexible and cost effective control solution.
Specifikationer
Specifikationer
| Design | |
|---|---|
| Interface | IR Wireless |
| Remote control proper use | Special |
| Brand compatibility | Biamp |
| Product colour | White |
| Input type | Press buttons |
| Buttons quantity | 8 |
| Performance | |
|---|---|
| LED indicators | Yes |
| Country of origin | Thailand |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB connector type | Mini-USB |
| Ethernet LAN | Yes |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 72 mm |
| Depth | 17 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 90 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 154.9 mm |
| Package depth | 89.9 mm |
| Package height | 55.1 mm |
| Package weight | 250 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Manual | Yes |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| General | |
|---|---|
| Product family | Impera |
| Technical details | |
|---|---|
| Compliance certificates | CE, RoHS |
| Sustainability compliance | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |
| Harmonized System (HS) code | 8537109090 |
