Bose AM10/100 Black 600 W
Beskrivelse
Beskrivelse
Bose Professional ArenaMatch loudspeakers bring proven DeltaQ sound quality and flexibility to outdoor installations — sports stadiums, arenas, outdoor entertainment centers, and more. Rated for direct-exposure outdoor installations, ArenaMatch DeltaQ modules make it easy to create outdoor loudspeaker arrays that bring consistent, intelligible sound to every listener. Nine coverage patterns are available. Choose from modules with 10°, 20°, or 40° vertical coverage and easily swap between 60°, 80°, or 100° horizontal waveguides to build arrays that are lighter, require less installation time, and can lower overall system costs by delivering full coverage with fewer modules.
Specifikationer
Specifikationer
| Loudspeakers | |
|---|---|
| Speaker placement | Ceiling-mountable, Wall-mountable |
| Number of drivers | 6 |
| Driver diaphragm material | Titanium |
| Woofer | Yes |
| Number of woofer drivers | 1 |
| Woofer diameter (imperial) | 35.6 cm (14") |
| Magnet type | Neodymium |
| Audio | |
|---|---|
| RMS rated power | 600 W |
| Peak Music Power Output (PMPO) | 2400 W |
| Frequency range | 55 - 18000 Hz |
| Impedance | 8 Ω |
| Sensitivity | 94 dB |
| Crossover frequency | 950 Hz |
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Suitable for outdoor use | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | AC |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 783 mm |
| Depth | 420 mm |
| Height | 409 mm |
| Weight | 36.3 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package type | Box |
| Package weight | 43.5 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Mounting brackets included | Yes |




