Chief Tempo Flat Panel Wall Mount System
Beskrivelse
Beskrivelse
This all-in-one configurable wall mounting system is designed to improve efficiency by streamlining installation workflow. AV professionals can increase productivity and add money to the bottom line with this new system, especially for mass rollouts. Install on any wall and neatly store AV devices with simple, unparalleled service access. Install 2-6 small devices behind the display on integrated Lever Lock™ storage panels. Tempo Wall Mount System is thoughtfully designed with feedback from installers for faster deployments.
Specifikationer
Specifikationer
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 1 |
| Maximum weight capacity | 90.7 kg |
| Minimum screen size | 124.5 cm (49") |
| Maximum screen size | 2.18 m (86") |
| Mounting type | Wall |
| Maximum VESA mount | 970 x 450 mm |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -10 - 0° |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Certification | cULusUL |
| Technical details | |
|---|---|
| Orientation | Landscape |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 1068 mm |
| Depth (min) | 5 cm |
| Height | 502 mm |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pair(s) |
| Package width | 1210 mm |
| Package depth | 559 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 16.4 kg |











