Chief Kontour K1C 61 cm (24") Desk Black
Beskrivelse
Beskrivelse
Kontour™ K1C Dynamic Height-Adjustable Column Mounts are the perfect solutions for the office, healthcare facilities or home. K1C mounts provide both dynamic and manual height adjustment for the ultimate ergonomic solution. And best-in-class weight capacity range makes specification simple! Chief's patented Centris™ Extreme Tilt technology provides effortless fingertip monitor positioning. Kontour™ monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work environment.
Specifikationer
Specifikationer
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 3 |
| Maximum weight capacity | 27.2 kg |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Clamp |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Desk thickness (min) | 1.27 cm |
| Desk thickness (max) | 6.35 cm |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Height adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -10 - 75° |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 11.6 kg |
| Other features | |
|---|---|
| Certification | TAA |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |



