Chief Kontour K1C 61 cm (24") Desk Black
Beskrivelse
Beskrivelse
Kontour™ K1C Dynamic Column Mount, Dual Monitor Array
The enhanced Kontour™ K1C Dynamic Height-Adjustable Column Mounts are the perfect solutions for the office, healthcare facilities or home. Provide the maximum amount of both dynamic and manual height adjustment for the ultimate ergonomic solution.
Key enhancements have been made to Chief's patented Centris™ Extreme Tilt technology for effortless fingertip monitor positioning. Kontour™ monitor mounts float your displays in the optimal ergonomic position above your work surface to create a more productive and comfortable work environment.
Specifikationer
Specifikationer
| Mounting | |
|---|---|
| Number of displays supported | 2 |
| Maximum weight capacity | 8.16 kg |
| Minimum screen size | 25.4 cm (10") |
| Maximum screen size | 61 cm (24") |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Clamp |
| Suitable for TV | Yes |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Desk thickness (min) | 1.27 cm |
| Desk thickness (max) | 6.35 cm |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment type | Manual |
| Height adjustment range | 177.8 - 330.2 mm |
| Tilt angle range | -10 - 10° |
| Cable management | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Orientation | Landscape/Portrait |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 9.42 kg |
| Other features | |
|---|---|
| Certification | TAA |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 85299097 |

