Epson EB-L730U
Beskrivelse
Beskrivelse
Flexible laser display solution
This laser projector has been designed to deliver large-scale, vivid displays. With the EB-L730U, you'll benefit from a lower-cost, high brightness laser display solution that makes lamp replacements and clunky, inflexible flat panels problems of the past. As the market leader in 3LCD technology, Epson continues to improve its high brightness laser projectors with even smaller and more compact display solutions. The EB-L730U delivers effective, practical and creative display applications across a number of different industries.
Experience brighter and bolder displays
The EB-L730U produces more engaging and impactful displays even in brightly lit environments. It offers impressive 7,000-lumen brightness and WUXGA Full HD resolution at an affordable price. This means you can upgrade to laser performance and reliability, with reduced power consumption. It also features: 4K input support, detail enhancement technology, edge blending and wide lens shift to fit challenging installation environments. The EB-L730U is capable of up to 500-inch displays, without any reduction in clarity or vivid detail.
Install with ease
The EB-L730U includes many professional features which make installation simple, even when producing more advanced displays. This stylish and compact projector offers 360-degree installation, without compromising the display quality, and supports 16:6 ultra-widescreen, which means you can maximise the visible display space available. Also, with split-screen capability you can display two or four images from different sources simultaneously; and geometric correction and edge blending help create one large, seamless image using multiple displays. Also available in black.
Scale to suit your environment
Unlike a flat-panel display, there's no glare, fingerprints or wasted wall space. The image can be scaled to fit the required display size, from 50 to 500 inches. Whether it’s for education, corporate, retail or visitor attractions, the viewing experience can be unrestricted and more engaging for the audience.
Connect and control
The EB-L730U offers many ways to connect, show multiple sources simulateneously and present wirelessly. The future-proofed connectivity options include: HDMI (input and output) and HDBaseT with 4K signal support, 5GHz wireless with enterprise security, built-in media player, built-in Miracast and support for Epson’s ELPWP10 wireless presentation system. It is also easy to set up and navigate thanks to the intuitive on-screen user guide.
Create customised content for signage
Featuring a built-in media player with network content upload, The EB-L730U allows playlists to be loaded onto a USB storage device and played directly from the projector². Create customised content with your smartphone or tablet using the Epson Creative Projection App or create and schedule playlists using Epson Projector Content Manager software.
Plug, click and collaborate
Collaboration is made easy with Epson’s wireless presentation system, the ELPWP10. Achieve cost-saving and contemporary wireless connectivity. No cables - just plug-and-play!
Take control of your projected images
Achieve greater levels of image manipulation and control with Epson Projector Professional Tool software. Advanced features such as edge blending, projection mapping and multi-projector control are simplified thanks to this free and intuitive tool.
Support social distancing
Where social distancing remains both a requirement and responsible consideration, the scalable display size of up to 500 inches allows the content to be viewed from any position.
Specifikationer
Specifikationer
| Projector | |
|---|---|
| Projector brightness | 7000 ANSI lumens |
| Projection technology | 3LCD |
| Projector native resolution | WUXGA (1920x1200) |
| Contrast ratio (typical) | 2500000:1 |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Smart projector | No |
| Screen size compatibility | 1270 - 12700 mm (50 - 500") |
| Projection distance | 1.44 - 23.84 m |
| Projection distance (wide) | 1.4 - 14.8 m |
| Projection distance (tele) | 2.4 - 23.8 m |
| Number of colours | 1.07 billion colours |
| Projector brightness (economic mode) | 4900 ANSI lumens |
| Matrix size | 1.7 cm (0.67") |
| Keystone correction, vertical | -30 - 30° |
| Keystone correction, horizontal | -30 - 30° |
| Light source | |
|---|---|
| Light source type | Laser |
| Service life of light source | 20000 h |
| Service life of light source (economic mode) | 30000 h |
| Lens system | |
|---|---|
| Focus | Manual |
| Focal length range | 20 - 31.8 mm |
| Aperture range (F-F) | 1.5 - 1.7 |
| Zoom capability | Yes |
| Zoom type | Manual |
| Zoom ratio | 1.6:1 |
| Throw ratio | 1.35 - 2.2:1 |
| Horizontal lens shift range | -20 - 20% |
| Vertical lens shift range | -50 - 50% |
| Video | |
|---|---|
| Full HD | Yes |
| Video processing | 10 bit |
| Video colour modes | Cinema, Dynamic, Presentation, sRGB, DICOM simulation mode, Multi-projection |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| VGA (D-Sub) ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 3 |
| HDMI connector type | Full-size |
| DVI port | No |
| HDBaseT port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 2.0 Type-B ports quantity | 1 |
| Serial interface type | RS-232C |
| PC Audio in | Yes |
| PC Audio out | Yes |
| AC (power) in | Yes |
| Network | |
|---|---|
| Smart TV | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Miracast | Yes |
| Storage | |
|---|---|
| Card reader integrated | No |
| Features | |
|---|---|
| Interactive | No |
| Noise level | 38 dB |
| Noise level (economic mode) | 27 dB |
| HDCP | Yes |
| Country of origin | Philippines |
| Password protection | Yes |
| Multimedia | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 1 |
| RMS rated power | 10 W |
| Design | |
|---|---|
| Product type | Standard throw projector |
| Market positioning | Presentation |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling, Desktop |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Display | |
|---|---|
| Built-in display | No |
| Power | |
|---|---|
| Power source | AC |
| Power consumption (typical) | 345 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (economy mode) | 258 W |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Software | |
|---|---|
| Software support | via: Crestron Integrated Partner, Extron IP Link, Extron XTP, AMX Device Discovery, Control4 Simple Device Discovery Protocol |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Storage temperature (T-T) | -10 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 8.4 kg |
| Width | 440 mm |
| Depth | 339 mm |
| Height | 136 mm |
| Package width | 540 mm |
| Package depth | 560 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package weight | 12.2 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Remote control included | Yes |
| Batteries included | Yes |
| WLAN adapter included | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Manual | Yes |
| Cables included | AC |
| Technical details | |
|---|---|
| Sustainability certificates | TCO |
| Logistics data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Products per pallet (UK) | 14 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
| Products per pallet | 14 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 85286200 |
| Other features | |
|---|---|
| Supported network protocols | HTTPS, IPv6, SNMP, ESC/VP.net, PJLink |
Download
Download
Nøgle specifikationer
Nøgle specifikationer
-
SKI nummerSKI507024-00003










