Logitech Marathon Mouse M705
Beskrivelse
Beskrivelse
Logitech® Marathon Mouse M705 lets you power on... and on. It uses far less power than comparable wireless mice from other companies, so you'll go up to three full years between battery changes.* And it uses a tiny wireless receiver that stays plugged in to your computer, so your mouse is ready to go-whenever, wherever, and for as long as it takes. Plus, hyper-fast scrolling means you'll fly through long documents to find what you need in a flash. Laser grade tracking means you'll get smooth, responsive cursor control. And the sculpted, right-hand shape means you'll be as comfortable finishing up as you were getting started.
Specifikationer
Specifikationer
| Mouse | |
|---|---|
| Purpose | Office |
| Device interface | RF Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Buttons quantity | 5 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Button functions | DPI switch, Forward, Back |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Right-hand |
| Ergonomic design | Yes |
| Product colour | Charcoal |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Wireless range | 10 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AA |
| Battery technology | Alkaline |
| Service life of battery | 36 month(s) |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 71 mm |
| Depth | 109 mm |
| Height | 42 mm |
| Weight | 135 g |
| Receiver width | 1.87 cm |
| Receiver depth | 6.1 mm |
| Receiver height | 1.44 cm |
| Receiver weight | 1.8 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 50 mm |
| Package depth | 76 mm |
| Package weight | 179.5 g |
| Package height | 136 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Unifying receiver | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Packaging content | Wireless mouse Logitech Unifying receiver 2 AA batteries User documentation 3-year manufacturer’s guarantee |
| Logistics data | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Master (outer) case width | 144 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case height | 167 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.88 kg |








