Logitech Desk Mat Studio Series
Beskrivelse
Beskrivelse
Logitech DESK MAT Studio Series
Beautiful and comfortable desk mat with anti-slip base and spill-resistant design
YOUR WORKSPACE. DEFINED.
Meet the accessory that takes your workspace to the next level, perfectly complementing your Logitech tools. Get the fresh pop of color you crave, the comfort you need, and the desk protection you expect.
ELEVATE YOUR SPACE
Boost your space and protect your desk. The soft cloth mat delivers style and comfort. Get it in Lavender, Dark Rose or Mid Gray.
SPILL RESISTANT
Logitech Desk Mat features a spill-proof coating that withstands accidental mishaps, so liquids can easily be wiped away.
ALL GLIDE. NO SLIDE.
The soft surface fabric provides a comfortable mousing experience, while the rubber anti-slip base prevents sliding on any surface, keeping a firm hold on your desk no matter what.
BEAUTY THAT LASTS
Carefully selected materials that prevent the mat from wrinkling and shrinking, while a flat-stitched design protects the edges from fraying. The anti-slip base features natural rubber, while the soft, comfortable surface fabric and inner layer are made from recycled polyester, giving a second life to PET bottles.
Specifikationer
Specifikationer
| Performance | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Nylon, Polyester, Rubber |
| Gaming mouse pad | No |
| Wrist rest | No |
| Non-slip base | Yes |
| Stitched edges | Yes |
| Protection features | Spill resistant |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 700 mm |
| Depth | 300 mm |
| Thickness | 2 mm |
| Weight | 286 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 66 mm |
| Package depth | 66 mm |
| Package height | 310 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 380 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Packaging content | Desk mat User documentation |
| Technical details | |
|---|---|
| Made with recycled materials | Yes |
| Total amount of recycled materials used for making | 16% |
| Recycled materials used for making | Recycled polyester |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Master (outer) case width | 283 mm |
| Master (outer) case length | 349 mm |
| Master (outer) case height | 344 mm |
| Master (outer) case gross weight | 9.01 kg |




