Logitech Wireless Mouse M235
Beskrivelse
Beskrivelse
Logitech® Wireless Mouse M235. The feel-good, reliable mouse that’s a smooth traveller. You can surf the Web with more comfort and ease—thanks to the contoured design with soft rubber grips. And your mouse is easy to slip into a bag when you want to take it with you. You’ll enjoy smooth cursor control, precise tracking and easy text selection on the surfaces where you use your computer most. The tiny Unifying receiver connects up to six Unifying-compatible devices with a powerful, reliable wireless connection (up to 25 metres). You can go a full year without battery hassles.* And, you get a 3-year manufacturer's guarantee.
* Battery life may vary based on user and computing conditions.
Specifikationer
Specifikationer
| Mouse | |
|---|---|
| Purpose | Office |
| Device interface | RF Wireless |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll type | Wheel |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Vertical |
| Buttons quantity | 3 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Scroll | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Red |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 84 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 44 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 128.1 g |
| Package height | 118.5 mm |
| Packaging content | |
|---|---|
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Receiver type | Nano receiver |
| Unifying receiver | Yes |
| Other features | |
|---|---|
| Minimum system requirements | Windows XP, Windows Vista or Windows 7Mac OS X 10.5 or later Linux kernel 2.6+ USB port |
| Packaging content | Mouse 2.4 GHz receiver 1 AA battery (pre-installed) User documentation |
| USB required | Yes |
| Logistics data | |
|---|---|
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Master (outer) case width | 101 mm |
| Master (outer) case length | 362 mm |
| Master (outer) case height | 259 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.55 kg |


