Logitech MX Mechanical Mini for Mac
Logitech | Varenummer:
920-010797
Beskrivelse
Beskrivelse
MX Mechanical Mini for Mac Minimalist Wireless Illuminated Keyboard
Logitech Master Series MX Mechanical Mini for Mac - Tastatur - bagbelyst - trådløs - Bluetooth LE - QWERTY - tastkontakt: Tactile Quiet - bleg grå
Specifikationer
Specifikationer
| Keyboard | |
|---|---|
| Recommended usage | Office |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Keyboard key switch technology | Logitech Tactile |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | Nordic |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | Tenkeyless (80 - 87%) |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Multi-device support | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Silent keys | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Backlight | Yes |
| Backlight type | LED |
| Backlight colour | White |
| Adjustable backlight | Yes |
| Keyboard style | Straight |
| Ergonomic design | Yes |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Product colour | Grey |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Material | Aluminium |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
|---|---|
| Wireless range | 10 m |
| Cable length | 1 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Rechargeable | Yes |
| Charging source | USB Type-C |
| Number of batteries supported | 1 |
| Mouse | |
|---|---|
| Mouse included | No |
| System requirements | |
|---|---|
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Minimum system requirements | What you need: - Internet connection for software download - Logi Options+ software on macOS - Bluetooth Low Energy technology enabled device: macOS 10.15 or later, iPadOS 14 or later (1), iOS 14 or later(1) Important: FileVault might be enabled on your macOS computer, which could prevent you from entering your password at start or reboot when connected to Bluetooth. In this case, use the embedded keyboard for logging in and/or purchase the Logi Bolt USB Receiver. |
| Mobile operating systems supported | iOS, iPadOS |
| Sustainability | |
|---|---|
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) |
| Software | |
|---|---|
| Downloadable software | Logi Options+ |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 312.6 x 131.55 x 26.1 mm |
| Keyboard weight | 612 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| User guide | Yes |
| Packaging content | Keyboard with key layout for Mac USB-C charging cable (USB-C to USB-C) User documentation |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 156 mm |
| Package depth | 340 mm |
| Package height | 55 mm |
| Package weight | 905 g |
| Other features | |
|---|---|
| Compatibility | Logi Bolt USB receiver |
| Post-consumer recycled plastic | 36% |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case width | 233 mm |
| Master (outer) case length | 349 mm |
| Master (outer) case height | 172 mm |
| Master (outer) case gross weight | 3.92 kg |





