Logitech R500 Laser Presentation Remote
Beskrivelse
Beskrivelse
Introducing the R500, a plug-and-play presentation remote that allows you to navigate slides and laser point from up to 20 meters (65 feet) away. Deliver your presentation with ease and confidence thanks to the unmistakable three-button design and R500’s comfortable, secure fit in hand. The R500 is optimized for most devices and popular presentation software – and you can customize buttons, check battery life, and set an on-screen timer in the Logitech Presentation App.
May vary based on environmental and computing conditions.
Specifikationer
Specifikationer
| Performance | |
|---|---|
| Wireless receiver interface | USB |
| Receiver type | Nano receiver |
| Wireless technology | Bluetooth/RF |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 20 m |
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Graphite |
| Presenter functions | Laser pointer, Remote control |
| Buttons quantity | 3 |
| Laser class | 1 |
| Laser pointer colour | Red |
| Laser wave power | 0.039 mW |
| Wavelength range | 640 - 660 nm |
| Battery level indicator | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery capacity | 1000 mAh |
| Battery type | AAA |
| Battery life | 12 month(s) |
| System requirements | |
|---|---|
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes, MacOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Minimum system requirements | Logitech proprietary receiver:– USB port– Windows 10 or later, Windows 8, Windows 7– macOS X 10.12 or later– Chrome OS– Linux 2.6+Bluetooth connection:– Bluetooth– Windows 10 or later, Windows 8– iOS 8 or later– Android 5.0 or later– Internet connection for software download |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Receiver width | 1.75 cm |
| Receiver depth | 2.5 cm |
| Receiver height | 6.6 mm |
| Receiver weight | 2 g |
| Width | 36.6 mm |
| Depth | 123.6 mm |
| Height | 24.7 mm |
| Weight | 48.4 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 31 mm |
| Package depth | 78 mm |
| Package height | 161 mm |
| Package weight | 87 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Batteries included | Yes |
| Receiver included | Yes |
| Packaging content | Presentation remote USB Dongle 1 AAA Battery User documentation |
| Logistics data | |
|---|---|
| Master (outer) case width | 98.5 mm |
| Master (outer) case length | 302 mm |
| Master (outer) case height | 262 mm |
| Master (outer) case gross weight | 1.02 kg |



