LG 75UH5J-M Signage Display Digital signage flat panel 190.5 cm (75") LED Wi-Fi 500 cd/m² 4K Ultra HD Black WebOS 24/7
Beskrivelse
Beskrivelse
Adequate Brightness Level
The 75UH5J-M series boasts an adequate brightness level of 500 cd/m² for indoor displays, effectively showcasing content and capturing the public’s attention. This makes it an adequate display solution for marketing purposes in various settings, including meeting rooms, airports, retail outlets, and shopping malls.
High-Performance with webOS
LG webOS platform enhances user convenience with intuitive GUI and simple app development tools.
Conformal Coating
In various places the 75UH5J-M series is unable to avoid exposure to environments containing dust, humidity, etc. which may hamper performance over time. The conformal coating on power board reduces these risks by protecting 75UH5J-M series from salt, dust, iron powder, humidity, etc.
Mobile Content Management
You can create a store profile and get template recommendations using the Promota* app.
Users can customize templates as needed and easily create and manage content not only on PCs but also on mobile devices.
IP5x Certified Design
The IP5x Dust-Proof Certification ensures that the product is protected from dust, reducing the risk of performance degradation.
Compatible with AV Control System
The 75UH5J-M series has supported Crestron Connected® for high compatibility with professional AV controls to achieve seamless integration and automated control*,
boosting business management efficiency.
Specifikationer
Specifikationer
| Display | |
|---|---|
| Display diagonal | 190.5 cm (75") |
| Display technology | LED |
| LED backlight | Yes |
| Panel type | IPS |
| LED backlighting type | Edge-LED |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Touchscreen | No |
| Response time | 6 ms |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Contrast ratio (dynamic) | 1000000:1 |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Colour saturation | 72% |
| Surface hardness | 28 |
| Native refresh rate | 120 Hz |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| HDMI ports quantity | 3 |
| DVI port | Yes |
| DVI-D ports quantity | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| USB ports quantity | 1 |
| USB version | 2.0 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
| Audio (L/R) in | 1 |
| Audio (L/R) out | 1 |
| RS-232C | Yes |
| Infrared data port | Yes |
| Remote (IR) input | 1 |
| Audio | |
|---|---|
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Product design | Digital signage flat panel |
| Product colour | Black |
| Placement supported | Indoor |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| Screen shape | Flat |
| VESA mounting | Yes |
| Panel mounting interface | 600 x 400 mm |
| Bezel width (bottom) | 1.49 cm |
| Bezel width (side) | 1.49 cm |
| Bezel width (top) | 1.49 cm |
| Performance | |
|---|---|
| Purpose | Commercial |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| HDCP version | 1.4/2.2 |
| HDCP | Yes |
| International Protection (IP) code | IP5X |
| Power | |
|---|---|
| Power consumption (typical) | 170 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 230 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Heat dissipation | 581 BTU/h |
| Computer system | |
|---|---|
| Internal memory | 16 GB |
| Operating system installed | WebOS |
| Operating system version | 6.0 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Display width | 1682.4 mm |
| Display depth | 57.9 mm |
| Display height | 960.3 mm |
| Display weight | 41.5 kg |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 1816 mm |
| Package depth | 228 mm |
| Package height | 1123 mm |
| Package weight | 51.2 kg |
| Packaging content | |
|---|---|
| Remote control included | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Cables included | Power |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Features | |
|---|---|
| Heat dissipation (max) | 785 BTU/h |






